Ékszerteknős
Vörösfülű ékszerteknős
Trachemys scripta elegans
Sárgafülű ékszerteknős
Trachemys cripta scripta
Eredetileg az USA középső és keleti államinak lakója, de a világ számos pontján megtelepedett. Ahol nem őshonos, ott az őshonos teknősfajok kiszorításával komoly természetvédelmi problémát jelent. Hosszú évtizedekig szinte csak vörösfülű ékszerteknőst árultak a hazai díszállat kereskedésekben. Ma azonban már tilos a kereskedelme, ugyanis nem kevesen (több ezren!) megunt ékszerteknősüket hazai vizeink partján egyszerűen szélnek eresztették. Ennek oka, hogy az állatkereskedésekben apró korban vásárolt hamar kinövik az akvaterráriumot, néhány év alatt elérik a 30 cm-es páncélhosszt. Az ékszerteknősök számára tökéletes az itthoni időjárás, átvészelik a mind enyhébb teleket és – amire csak kevesen számítottak – szaporodni kezdtek. Ez pedig igen nagy csapást jelentett a nálunk őshonos mocsári teknősnek (Emys orbicularis). Az ékszerteknős kezdte kiszorítani a hazai páncélost, élőhely és táplálékkonkurensé vált. Sajnos ma már Magyarországon is jelentős vörösfülű ékszerteknős állomány él a szabadban.
A természetben az ékszerteknős mindent elfogyaszt, amit le tud gyűrni; halakat, békákat, gerincteleneket. Az idősebb példányok emellett igen sok vízinövényt is fogyasztanak.
A vörösfülű ékszerteknős közeli rokona a sárgafülű ékszerteknőst (Trachemys sripta scripta) tartják, amelynek eredeti élőhelye az USA déli részére korlátozódik, ezért melegigényesebb az előbbi fajnál, ám a szabadon engedett példányai szintén áttelelnek. Már ő is hozzászokott a hazai klímához. Sőt van egy „rossz” tulajdonsága is, mégpedig az, hogy még a vörösfülű ékszerteknősnél is nagyobbra nő, páncélhossza elérheti a 32 centimétert. A vörösfülű ékszerteknőshöz hasonlóan a sárgafülű kereskedelmét is betiltották.
Az ékszerteknősök főleg fiatal korba ragadozók, bár a sárgafülű már pici korában is igényel növényi kosztot, pl. vízinövényt. Fő táplálékuk a kishal, rovarok, vízicsiga stb. Az idősebb példányok egyre több növényi eredetű táplálékot igényelnek esznek.
A vörösfülű ékszerteknős páncélhosssza a hímeknél 14-18 cm, a nőstényeknél 19-27cm. A nőstények évente négy-hat alkalommal általában 8-10 tojást raknak. A sárgafülű ékszerteknős nőstényének páncélhossza 32 cm. Élettartama mindkét fajnak húsz-harminc, maximum 75 év.